Reklama
"Razem" - kij w mrowisko obecnego systemu
- 09.03.2016 21:52 (aktualizacja 27.09.2023 14:20)
Oława Pierwsze spotkanie
Liderzy partii "Razem" Adrian Zandberg i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego spotkali się z oławianami 9 marca. Chcą tworzyć lokalne centra społeczne także w powiecie oławskim, bo jak przekonywali - "inna polityka jest możliwa"
Jaka to polityka? Dbająca o pracowników i ich prawa, emerytów, lokatorów, bezrobotnych, upominająca się o słabszych i zmieniająca system poprzez oddolne inicjatywy, związki zawodowe, spółdzielnie, organizacje. Taka, która zmieni obowiązujące reguły życia społeczno-politycznego, a nie tylko wygra wybory.
Jak mówił Adrian Zandberg, partia powstała z frustracji młodych ludzi o lewicowych poglądach, którzy nie mieli mieli na kogo głosować, bo dla nich poglądy SLD zamiast lewicowe były neoliberalne gospodarczo i dość konserwatywne w warstwie światopoglądowej.
W jesiennych wyborach do Sejmu uzyskali 3,5% głosów, głosowało na nich 550 tys. ludzi. To niewiele jeśli chodzi o wynik, ale sporo, bo otrzymali kredyt zaufania. - Ludzie uwierzyli, że w Polsce jest lewica, która stoi po ich stronie - pracowników, bezrobotnych, lokatorów - mówił Zandberg.
Na oławskim spotkaniu działacze mówili, że największą bolączką polskich pracowników są niestabilność pracy i płacy oraz niskie dochody. Poruszają także temat, który - ich zdaniem - jest tabu w obecnej debacie publicznej - podwyżka podatku dochodowego dla najbogatszych. Wyższe podatki dochodowe spowodują, że państwo będzie lepiej realizowało swoje zadania, których teraz nie wypełnia: zadba o budowę mieszkań komunalnych, wzmocni sferę socjalną, poprawi administrację. Neoliberalna polityka gospodarcza nie sprawdziła się i trzeba zbudować nowy ład społeczno-ekonomiczny.
Działacze i sympatycy "Razem" to pokolenie 20 - 30 latków, ale dołączają także starsi. Mówią, że reprezentują lewicę bez postkomunistycznej pieczątki. Nieskażeni PRL-em, stawiają na wiarygodność i autentyczność.
W planach mają utworzenie centrów społecznych, także w miastach powiatowych. Struktury "Razem" działają już w większych ośrodkach, takich jak Warszawa, czy Wrocław.
Więcej o spotkaniu - w kolejnym papierowym wydaniu "GP-WO" - 17 marca.
Monika Gałuszka-Sucharska
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze