Reklama
Ekstremalnie, koncertowo, z wielkim sercem. Co w Oławie, co w Jelczu-Laskowicach?
- 08.01.2016 12:09 (aktualizacja 27.09.2023 14:43)
Oława Charytatywnie
Setki wolontariuszy w całym powiecie, w tym młodzież ze szkół i harcerze. 10 stycznia odbędzie się 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na godną opiekę seniorów i zakup sprzętu do leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych
WOŚP niemal od ćwierćwiecza pomaga szpitalom w całej Polsce. Korzysta też na tym oławski szpital. Do zakładu opiekuńczo-leczniczego za 151 tysięcy złotych trafiło dwadzieścia łóżek, rotor i przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne, aparat do mierzenia ciśnienia, podnośnik elektryczny i fotel kąpielowy. Oddział neonatologiczny otrzymał miernik bilirubiny, lampę do fototerapii, inkubator zamknięty i stanowisko do resuscytacji noworodków za 89 tysięcy złotych. WOŚP przeznaczył też 95 tysięcy na nasofiberoskop do oddziału laryngologicznego. Nie zapomniano też o noworodkach i wcześniakach. Urządzenie do przesiewowych badań słuchu metodą otoemisji akustycznych, inkubator zamknięty do opieki podstawowej, wkładki uszne, końcówki do sondy zewnętrznej, pompa strzykawkowa, resuscytator noworodkowy, urządzenie do screeningowego badania słuchu i terminal do przesyłania danych kosztowały kosztowały 83 tysiące. Do szpitala za 26 tysięcy kupiono także zestaw nCPAP, stanowisko do resuscytacji i pulsoksymetr.
Co w Oławie?
Zbiórka pieniędzy ruszy o 7.00 i potrwa do 21.00. Impreza w Rynku rozpocznie się o 12.00 animacjami dla dzieci. Orkiestrowe koncerty o 14.00 zainauguruje grupa Most Wanted, grająca covery polskich i zagranicznych wykonawców. Potem na scenie zaprezentują się Krzysztof Jaskuła i Przemysław Zajadlak z oławskiego zespołu "Fenix", "Chillove", wykonujący electropop z mieszanką jazzu i soulu, Paweł Tymiński oraz "2 plus 1".
Finał WOŚP nie może się odbyć bez licytacji. Po raz kolejny do wylicytowania będzie ławeczka w Alei Dobrych Serc. Tym razem zostanie wykonana z granitu. Na aukcję trafi też rower i roczny karnet do Centrum Sztuki (dwuosobowa wejściówka, uprawniająca do wejścia na wszystkie biletowane koncerty i spektakle). Do wygrania będzie wycieczka do Europarlamentu oraz wiele innych przedmiotów, m.in. koszulki z autografami piłkarzy Śląska Wrocław i podpisem Tomasza Adamka. UWAGA! Będzie można również wylicytować koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego.
Przed wejściem do ratusza będzie można zobaczyć pokaz stuntu na quadzie. Kaskaderskie umiejętności zaprezentuje Leo - jeden z najlepszych stunterów na świecie.
O 10.00 przez miasto przejedzie konwój motocyklowy. W tym samym czasie z dworca PKS ruszy autobus karaoke. W Rynku będzie można skorzystać z symulatora dla kosmonautów.
Dzieci będą mogły pobawić się w dużym, ogrzewanym namiocie (otwarty od 12.00). W innym namiocie będzie się odbywała loteria fantowa. Do wygrania m.in. pralka firmy "Electrolux".
Zgłodniałym z pomocą przyjdzie Edward Jany. Szef kuchni w karczmie "U Michelle" przygotuje zupę pomidorową.
Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie tylko pieniądze są ważne, dlatego odbędzie się również zbiórka krwi. Krwiobus w Rynku będzie dostępny od 13.00.
W przeddzień finału Rynek zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. Przystanki autobusowe i postój taksówek będą przeniesione. O bezpieczeństwo uczestników zadba straż miejska i policja. Na terenie imprezy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.
Tegorocznym szefem sztabu jest Marcin Walczak. Wolontariusze mogą korzystać z darmowej herbaty w kawiarni "Młyńska 22". Szczegółowe informacje można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/final.wosp.olawa
Co w Jelczu-Laskowicach?
Wolontariusze będą kwestować od 7.00 do 21.00. Dokładny program imprezy jest dostępny na plakacie. Nie zabraknie sportu i muzyki. Centrum Sportu i Rekreacji zawładnie futsal. Będą turnieje dla dzieci i mecz 1/16 pucharu Polski.
Równolegle przy starej hali (pl. Partyzantów) będą się odbywały koncerty. Zagrają lokalni artyści oraz goście - Kumbia Mać, Conrado Yanez i Sasha Boole. Niektóre występy będą poprzedzały licytacje.
Nudzić nie powinny się też dzieci. Dla najmłodszych przygotowano malowanie twarzy, pokazy rycerskie i strażackie oraz lekcje udzielania pierwszej pomocy. O 20.00 będzie można zobaczyć "światełko do nieba".
Kim są orkiestrowi artyści? Conrado Yanez to Filipińczyk, który od dziesięciu lat mieszka w Katowicach. Wygrał dziesiątą edycję programu "Must Be The Music".
Sasha Boole to jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Artysta gra na gitarze, banjo i harfie. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie. Sasha zagrał w zeszłym roku ponad sto koncertów na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii.
Kumbia Mać to wielokulturowy zespół z Wrocławia, grający cumbię (gatunek muzyki folklorystycznej, wywodzący się z Kolumbii, rozprzestrzeniony w całej Ameryce Południowej). Tworzy muzykę pełną radości i euforii. Muzycy z Chile, Polski i Hiszpanii chętnie angażują publiczność do wspólnej zabawy. Na koncertach stawiają przede wszystkim na rozrywkę. Będzie się działo!
Kamil Tysa [email protected]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze