- Dzięki inwestycjom, które spółka zrealizowała na przestrzeni ostatnich 5 lat moc przerobowa Zakładu zwiększyła się z 60 do 80 tys. Mg/rok, o blisko połowę zmniejszył się udział odpadów składowanych, a liczba osób objętych systemem zagospodarowania odpadów komunalnych zwiększyła się z 98 do aż 205 tysięcy osób. Jak udało się uzyskać takie efekty?
- Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj liderem na rynku recyklingu. Wszystkie wymienione korzyści udało się osiągnąć dzięki realizacji szeregu zadań, które razem złożyły się na Projekt pod nazwą „System gospodarki Ślęza-Oława”.
- Właśnie na ten Projekt, w 2011 roku przyznano Zakładowi Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o. o. dofinansowanie z Unii Europejskiej o wartości: 61 027 278,01 złotych z przeznaczeniem na nowe inwestycje.
- To dofinansowanie udało nam się pozyskać z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt uzyskał również współfinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki inwestycyjnej. W Projekcie wzięło udział aż 14 gmin. Wartość całego Projektu to 128 826 911,08 złotych.
- Co Zakład zrealizował dzięki tym środkom? Jakie działania weszły w skład Projektu?
- Projekt obejmował działania związane przede wszystkim z ochroną środowiska, ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, jak i racjonalnym zagospodarowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych.
- Stanowił on grupę kontraktów?
- Tak. To kontrakty inwestycyjne na dostawy, usługi, roboty budowlane oraz prace montażowe, których docelowe połączenie przyniosło efekt w postaci zintegrowanego ciągu technologicznego MBP, przeznaczonego do przetwarzania odpadów komunalnych. Zrealizowaliśmy takie zadania jak: modernizacja części mechanicznej w dwóch etapach, budowa linii RDF wraz z adaptacją hali, budowa części biologicznej MBP w rozbiciu na dwa kontrakty – pierwszy dotyczący stabilizacji tlenowej, drugi fermentacji. Ponadto zrealizowaliśmy szereg prac budowlanych obejmujących m.in. budowę kwatery nr 3 składowiska odpadów, rozbudowę budynku sortowni z adaptacją wiaty na surowce wtórne. Przebudowaliśmy układ komunikacyjny i wybudowaliśmy budynek administracyjny.
- Jak dzisiaj wygląda część mechaniczna Zakładu?
- W ramach zadania została ona zmodernizowana. Rozbudowaliśmy linię sortowniczą do docelowej mocy przerobowej 60.000 Mg rocznie. Nowoczesna linia sortownicza wyposażona jest w m.in. 6 separatorów optopneumatycznych. Na jej potrzeby rozbudowano również halę dotychczasowej sortowni. Część mechaniczną Zakładu uzupełnia linia do produkcji paliwa alternatywnego (RDF). Innowacyjność powyższego rozwiązania pozwala na wytwarzanie wysokiej jakości paliwa zarówno z komponentów wysortowanych na linii sortowniczej, jak i z odpadów dostarczonych z zewnątrz, w tym odpadów wielkogabarytowych. Linia do produkcji paliwa RDF teraz zlokalizowana jest w odremontowanej starej części hali, w której pierwotnie mieściła się stara linia sortownicza.
- Inwestycja objęła również instalację do biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
- Pierwszym z etapów biologicznego przetwarzania odpadów po przesortowaniu mechanicznym jest nowoczesna „biogazownia”, do której odpad zostaje przekazany z nowej linii sortowniczej. W przypadku biogazowi zastosowano proces fermentacji w technologii termofilnej oraz fermentacji suchej. Instalacja ta wyposażona jest w węzeł trójgeneracji, w którym z pozyskanego biogazu w procesach metanizacji odpadów powstaje energia elektryczna i cieplna a także chłód, pozwalając na samowystarczalność Zakładu. Przy czym kontrakt na budowę instalacji fermentacji jest największym zadaniem realizowanym w ramach Projektu. W ramach Projektu wybudowana została także instalacja do przetwarzania odpadów w procesie stabilizacji tlenowej. Odpady poddane wcześniej procesowi fermentacji kolejno przetwarzane są na instalacji stabilizacji tlenowej wraz z placem dojrzewania kompostu. Końcowym etapem zagospodarowania odpadów przetworzonych w wymienionych przeze mnie procesach jest umieszczenie ich w obrębie nowej kwatery składowiska nr 3.
- A roboty budowlane?
- Ich celem była przebudowa infrastruktury komunikacyjnej wraz z nową wartownią, bramą, systemem wagowym. Ponadto objęły budowę nowego budynku biurowego wraz z modernizacją stref socjalnych dla pracowników fizycznych.
- Kierowany przez Pana Zakład aktywnie działa wśród lokalnej społeczności. To do mieszkańców właśnie była skierowana kampania promocyjno-informacyjna – ważny element każdego Projektu, współfinansowanego z UE.
- Kampanię prowadziliśmy we wszystkich 14 gminach objętych Projektem. Jej celem jest promowanie selektywnej zbiórki oraz uświadamianie mieszkańcom konieczności segregacji odpadów oraz możliwości technologicznych Zakładu. Ważnym elementem naszych działań jest jednak również kampania edukacyjno-ekologiczna. Realizujemy ją poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych z ekologii w przedszkolach i szkołach podstawowych w 14 gminach - łącznie w 68 placówkach oświatowych. Zakład jest również organizatorem Konkursu Ekologicznego Zielony Las, w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych w gminach objętych Projektem „System gospodarki odpadami Ślęza-Oława”.
- Czy osiągnęliście Państwo założony cel Projektu?
- Głównym celem Projektu było osiągnięcie korzyści gospodarczych poprzez zmniejszenie udziału składowanych odpadów komunalnych, a tym samym zwiększenie udziału ilości odpadów komunalnych poddawanych odzyskowi i unieszkodliwieniu innymi metodami niż składowanie, a przede wszystkim likwidacja zagrożeń wynikających ze składowania odpadów biodegradowalnych. Jestem głęboko przekonany, że dzięki wszystkim realizowanym przez nas działaniom ten cel został osiągnięty.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze