Synem Heimanna i Henrietty był Rudolf, w Oławie mieszkał przy Grottkauer Vorstadt 1 (ul. 1 Maja 1, budynek naprzeciw kościółka św. Rocha). Był właścicielem mieszczącego się w nim zajazdu "Rother Hirsch" ("Czerwony Jeleń"). Prowadził też wiele innych interesów, ale fortuny dorobił się dzięki posiadaniu kilku kopalni na Górnym Śląsku oraz stworzeniu sieci kolei wąskotorowych. Ponadto otworzył towarzystwo akcyjne "Ferrum". Zmarł na początku XX wieku w Berlinie, gdzie wcześniej wybudował pałac "Kolorowy dom" (zniszczony w czasie II wojny światowej), w którym bywali najznamienitsi ludzie epoki.
Rudolf i Paula Deutschmannowie, gdy jeszcze mieszkali w Oławie, mieli syna Alfreda (1850-1941), który przebywał w mieście przez kilka lat. Dzięki fortunie odziedziczonej po ojcu, mógł rozpocząć studia w roku 1868 z zakresu matematyki i fizyki w Berlinie, a następnie na Uniwersytecie Ruprechta-Karola w Heidelbergu. Doktoryzował się w 1872 roku, trzy lata później w celu uzyskania habilitacji, przeniósł się do Monachium, gdzie został wykładowcą na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana. W 1901 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był wybitnym matematykiem, mecenasem i protektorem finansowym kompozytora Ryszarda Wagnera. Jako jeden z najbogatszych ludzi w Niemczech, był znany również z kolekcjonerstwa i znajomości sztuki. W 1939 roku uciekł do Zurychu, podobno pomogli mu w tym krewni Wagnera i wysoki rangą niemiecki oficer. Rodzina Pringsheimów przyjaźniła się m.in. z prezydentem USA Franklinem Rooseveltem, profesorem Albertem Einsteinem oraz Tomaszem Mannem - noblistą z 1929 roku, mężem córki Alfreda - Katią.
Oprócz nich mieszkało w Oławie jeszcze wiele innych osób, noszących nazwisko Pringsheim. Jednym z nich był kupiec Moritz, który miał swój sklep przy Tauenzienplatzstrasse 8 (dziś ulica Kościuszki). Prawdopodobnie posiadał też odlewnię żelaza i zakład emalierski, w latach 1859-1907, przy Sterngasse (Sienkiewicza). Ponadto na oławskim kirkucie na grobie Emanuela znajduje się najlepiej zachowany kamień nagrobny rodziny Pringsheimów w Polsce. (Więcej na temat tej rodziny można znaleźć w artykule Jerzego Łukosza, w "GP-WO", nr 18/2007).
Rodzina Lichtwitzów
Jakob Lichtwitz urodził się 22 lutego 1843 w Ober-Glogau (Głogówek). W 1863 roku ukończył gimnazjum ewangelickie w Ratibor (Racibórz), natomiast w 1868 uzyskał dyplom lekarza medycyny na uniwersytecie w Berlinie. Tam przez pewien czas pracował, później zamieszkał we Wrocławiu, a następnie objął funkcję lekarza powiatowego w Oławie. W 1913 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Na emeryturę przeszedł w 1920, zmarł prawdopodobnie pięć lat później.
Napisz komentarz
Komentarze