Jeden z pierwszych absolwentów szkoły, Mieczysław Rudecki, we wspomnieniu publikowanym w 1986 w "Słowie Polskim" opowiada: - Wprawdzie wszystkie budynki szkolne ocalały, ale tylko w obecnej Szkole Podstawowej nr 1, po dokonaniu niezbędnej naprawy okien, drzwi, dachu, podłóg, pieców i usunięciu olbrzymich stert nieczystości oraz uzupełnieniu skąpego wyposażenia, można było rozpocząć pracę z dziećmi i młodzieżą. Dewastacja budynku szkolnego stawiała zatem przed pierwszym, niezwykle prężnym kierownikiem szkoły nr 1, Janem Gellesem i pierwszymi nauczycielami (...) potrzebę dostosowania budynku do stanu używalności. Z chwilą przywrócenia budynkowi jego pierwotnej funkcji udało się nauczycielom i nam, starszym uczniom, zebrać kilkadziesiąt ławek, stołów i żelaznych składanych krzeseł z parkowego amfiteatru, a nawet zdobyć dla szkoły jeden fortepian, przyniesiony zza Odry. Zarówno ja, jak i moi koledzy na zawsze zapamiętaliśmy naszego niestrudzonego kierownika, znakomitego nauczyciela matematyki i fizyki w jednej osobie - Jana Gellesa oraz jego o szlachetnych rysach twarzy małżonkę Helenę Gellesową - nauczycielkę geografii, a także innych: p. p. Kirkor (j.francuski), Niemińską (śpiew), Zofię Różańską i Kazimierę Doroż (j.polski), Janinę Domańską (geografia), ks. Tadeusza Pilawskiego, Katarzynę Tęczową (nauczycielkę klas młodszych) oraz Antoniego Tęczę, Wiktora Gręziaka i Zofię Rojecką.
Pierwsi absolwenci
Na samym początku - jak pisze Jan Gelles - grono nauczycielskie liczyło 3 osoby, a według Mieczysława Rudeckiego od 1 października 1945 naukę podjęło 507 uczniów.
Barbara Burkiewicz, z domu Gellesówna, opowiada: - Okazało się, że wiele dzieci ma duże zaległości, nie pasują wiekowo do klas, więc ojciec stworzył tak zwane komplety - ci uczniowie robili dwie klasy w jednym roku. W zapiskach Jana Gellesa czytamy, że byli to uczniowie w wieku 13 - 18 lat, niektórzy z powodu wojny w ogóle ze szkołą styczności nie mieli. Gelles umożliwił im ukończenie w ciągu roku dwóch, a nawet trzech klas.
Pierwsi absolwenci opuścili mury oławskiej "Jedynki" 28 czerwca 1946. Ich listę przytacza Mieczysław Rudecki, byli to: - Ewa Bednarska z Dolatyna, Tadeusz Bocheński, Roman Michalak, Stanisław Jeliński, Józef Rudnicki, Jan Ryczkowski, Stanisław Szachniewicz, Helena Tyszecka, Mieczysław Padło(Rudecki) - wszyscy z Sarn, Stanisław Puchta z Łucka, Jerzy Baszyński z Kostopola, Rozalia Jaworska z Trembowli, Ludmiła Korzeniowska z Czortkowa, Cecylia Szemberska ze Złoczowa, Tadeusz Pajkusz i Zbigniew Leśniak z Rohatyna, Henryk Strzyżakowski z Borysławia, Krystyna Wełyczko ze Stryja, Roman Wierzbicki i Roman Waszewski z Brzeżan, Apolonia Szokaluk z Kołomyi i Danuta Widepuhl z Tarnopola.
Napisz komentarz
Komentarze