- Zaczynają się w sierpniu, a kiedy się kończą?
- Maliny rosną aż do przymrozków, czyli kilka miesięcy. A są na krzewach, dopóki nie zrobi się zimno.
- Czy maliny trzeba zbierać codziennie?
- Nie ma ich na tyle, aby zbierać codziennie. Jeśli jednego dnia zbierzemy wszystko, następny zbiór mamy zazwyczaj za dwa-trzy dni. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka będzie pogoda.
- Jak dużo malin macie?
- Maliny zajmują u nas około 30 arów.
- Sami je zbieracie, czy macie od tego ludzi?
- Ciężko byłoby zbierać samemu. Mamy ludzi. Są to osoby, które stale do nas przychodzą. Podczas jednego dnia zbioru mamy najczęściej 3-4 osoby. To wystarcza. Plus oczywiście nasza pomoc.
- Stali ludzie, czyli stała płaca?
- Wszystko zależy od tego, jak wygląda sytuacja z maliną na polu. Nie zawsze jest tak samo. Tak jak wcześniej mówiłem, ich ilość zależy od pogody. My ludziom płacimy 15 zł za jedną klatkę, w której jest 4 kg malin.
- Ile macie podczas jednego zbioru?
- Różnie. Kiedy jest wysyp, to nawet po 30 klatek z tych 30 arów.
- Jak się dba o maliny? Potrzebują jakiejś specjalnej pielęgnacji?
- Maliny, a właściwie ich krzewy ,nie wymagają jakiejś specjalnej opieki. Prace pielęgnacyjne malin są wykonywane mechanicznie. Ręcznie je zbieramy.
- Czy maliny mają różne odmiany?
- Oczywiście. Tak jak każda inna roślina, malina ma nawet kilkanaście odmian. My mamy posadzone odmiany takie jak m.in. Polonez. Są różne odmiany, niektóre zaczynają rodzić już w lipcu. Natomiast my stawiamy na rodzaje malin jesiennych, więc u nas zbiór trwa od niedawna.
- Jako jedyni w gminie macie plantację maliny?
- Nie, u nas we wsi jest jeszcze jeden hodowca.
- A co ze sprzedażą? Macie stałych klientów?
- U nas odbiorcami są często znajomi, ale mamy też stałych kupców. Czasem dostarczamy maliny do małych wiejskich sklepów. Natomiast kiedy mamy nadmiar, sami z nich coś robimy.
- Przetwory?
- Robimy soki, które również później sprzedajemy.
- Co jeszcze można robić z malin?
- Oprócz soków także dżemy i nalewki, ale można je także suszyć. Maliny są też dobrym dodatkiem do ciast, deserów albo po prostu do zjedzenia na surowo.
- Jakie witaminy zawierają? Warto je jeść?
- Oczywiście. Maliny są bardzo zdrowe. Zawierają naturalne witaminy C i E, a także witaminy z grupy B. Mają też kwas foliowy, potas, żelazo, magnez, wapń czy fosfor.
- A od jakiego czasu hodujecie maliny?
- Mamy je od około dziesięciu lat.
- Można powiedzieć, że maliny to taka wasza rodzinna tradycja?
- Czy tradycja to nie wiem, ale ja prowadzę je razem z mamą i babcią, więc trochę to tak przechodzi z pokolenia na pokolenie.
(do)
Napisz komentarz
Komentarze