- Minęło już trochę czasu odkąd mogliśmy zebrać się w Centrum Historii Zajezdnia, aby razem uczcić niepodległość Polski - informuje CHZ. - Dobrze wiecie, że uwielbiamy to święto dlatego nie mogliśmy się oprzeć i przygotowaliśmy aż 4 dni niezapomnianych wrażeń. Spędźcie z nami ten przedłużony weekend, a gwarantujemy Wam wspaniałą atmosferę oraz ciekawą rozrywkę.
Od 11 do 14 listopada w godzinach 10:00-18:00
w Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej czekać będzie na Was moc atrakcji.
- wystawa stała „Wrocław 1945–2016”*
- wystawa czasowa „Zajezdnia Strajkuje”*
- fotobudka
- malowanie twarzy
- rodzinna gra
- Bajkowe Poranki
- warsztaty z sitodruku
- warsztaty plastyczne, patriotyczne
- oraz wiele więcej!
Dla fanów motoryzacji prawdziwa gratka - IV Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2021! Dodatkowo świeżo odrestaurowany jelcz 043 wyruszy na ulice Wrocławia. Przejażdżka potocznie zwanym „Ogórkiem” będzie niesamowitym przeżyciem, zapewniamy.
Liczba miejsc na przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 043 jest ograniczona do 45 osób. Obowiązują rezerwacje pod adresem wystawa@zajezdnia.org. Dzieciom poniżej 13 roku życia musi towarzyszyć opiekun. Przejazd autobusem jest bezpłatny.Projekt Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" pod tytułem: "Drugie życie strajkowego ogórka" to inicjatywa Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, prowadzonego przez Ośrodek.
26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec zablokował takim autobusem wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu. W ten sposób rozpoczął się strajk, którego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża i tak narodziła się wrocławska "Solidarność". O dramatycznych wydarzeniach sprzed 39 lat przypomina dziś tablica pamiątkowa i stojący na placu Centrum Historii Zajezdnia autobus, zwany ze względu na swój kształt "ogórkiem". Ten prawdziwy, którym zablokowano wyjazd z zajezdni, dziś nie istnieje - czas stanu wojennego nie sprzyjał zachowaniu pamiątek, świadczących o społecznym sprzeciwie wobec komunistycznego reżimu. Pojazd, który stoi obecnie na placu Centrum Historii Zajezdnia, to ten sam model, który zyskał nowe życie, a którym możecie się teraz przejechać.
Napisz komentarz
Komentarze