- Dzieci do lat 5 korzystają z miejskiej krytej pływalni bezpłatnie.
- Są wliczane do ogólnej frekwencji, tak było również przed pandemię.
- Obecne przepisy do limitu frekwencji nakazują wliczać każdą osobą niezaszczepioną przeciw covid-19 bez względu na wiek, w tym również dzieci do lat 5.
- W przypadku osiągnięcia limitu, osoba niezaszczepiona przeciw covid-19 może wejść w momencie, gdy strefę płatną opuści inna osoba niezaszczepiona.
- Przy pełnym limicie nie ma znaczenia, że opiekunowie okażą certyfikaty szczepień, ponieważ dziecko do lat 5 musi zostać wliczone do limitu frekwencji - tłumaczy prezes Zarządu Basenów Miejskich "Termy Jakuba Sp. z o.o. Zbigniew Szwarc i przesyła stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w powyższej sprawie:
- W odpowiedzi na wiadomość, która została przesłana za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 16.12.2021 r., dotycząca wątpliwości powstałej w zakresie wliczania dzieci poniżej 5 roku życia do limitów ustanowionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.; dalej „Rozporządzenie”), wyjaśniam, co następuje.
W odpowiedzi na wskazane zagadnienie, należy mieć na uwadze przepis § 26a Rozporządzenia, zgodnie z którym do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.
Zgodnie z powyżej wskazaną regulacją prawną zawartą w Rozporządzeniu, do ustanowionych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, tj. takich osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, i upłynęło co najmniej 14 dni od dnia podania szczepionki jednodawkowej albo drugiej dawki szczepionki - w przypadku szczepionek dwudawkowych (§ 3 ust. 2 pkt 14 Rozporządzenia). Nie stanowią w tym zakresie wyjątku dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia z uwagi na niemożliwość osiągnięcia przez nie statusu osób zaszczepionych.
Wszystkie osoby, w tym dzieci, które nie zostały zaszczepione (bez względu na wiek i przyczynę niezaszczepienia) powinny być wliczane do obowiązujących limitów. Nadmieniam, że Główny Inspektor Sanitarny nie jest uprawniony do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa, a poglądy prawne wyrażone przez Główny Inspektorat Sanitarny nie są wiążące dla sądów i organów kontroli stosowania prawa. Przedmiotowe wyjaśnienia mogą mieć tym samym charakter pomocniczy i w takim też znaczeniu mogą być wykorzystywane.
Na zakończenie należy jednocześnie wskazać, iż Główny Inspektorat Sanitarny nie posiada inicjatywy ustawodawczej. Inicjatywę w zakresie Rozporządzenia posiada Rada Ministrów.
Z poważaniem
z up. Głównego Inspektora Sanitarnego
Izabela Kucharska
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
Napisz komentarz
Komentarze