Segregacja odpadów komunalnych
System segregacji odpadów komunalnych, wdrożony od 2022 roku, przyjął się w całym kraju bez większych perturbacji i – według różnych doniesień – zdaje egzamin. Jego zalety są oczywiste; szkło, papier, metale i plastik są znakomitymi surowcami wtórnymi, które po przetworzeniu można ponownie wykorzystać. Segregacja śmieci to podstawa recyklingu, który jest procesem przyjaznym środowisku i generującym konkretne oszczędności.
Obecnie segregujemy odpady komunalne na pięć frakcji, z których każda ma przypisany kolor pojemnika lub worka:
- Brązowy – odpady biodegradowalne
- Niebieski – papier
- Zielony – szkło kolorowe; biały – szkło bezbarwne
- Żółty – metale i tworzywa sztuczne
- Szary – odpady zmieszane.
Od 1 stycznia 2023 roku ma zostać wprowadzony w całym kraju system kaucyjny, dotyczący jednorazowych butelek z tworzywa sztucznego (na napoje) o pojemności do 3 litrów i szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra. Oznacza to, że przy zakupie napojów w takich butelkach będzie pobierana kaucja zwrotna, ważna w dowolnym sklepie (nie trzeba będzie okazywać paragonu). Sklepy o powierzchni powyżej 100 m2 będą obowiązane odbierać puste butelki i zwracać kaucję, zaś sklepy mniejsze będą mogły je odbierać dobrowolnie, w zależności od ilości miejsca do ich przechowywania. Wdrożenie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami ma być całkowicie wdrożona w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie, a więc najpóźniej do 2025 roku.
Odpady budowlane i remontowe
Ustawodawca wprowadza kolejną zmianę w gospodarce odpadami budowlanymi i remontowymi. Firmy, które wypożyczają kontenery na śmieci i zajmują się ich wywozem, nie będą mogły odbierać zmieszanych odpadów budowlanych. Trzeba będzie zatem je segregować na budowie. Przepis ten uchwalony został w 2021 roku, ale na skutek vacatio legis obowiązywać zacznie od 1 stycznia 2023 roku.
Odpady budowlane i remontowe dzielone będą na sześć frakcji:
- Drewno
- Metale
- Szkło
- Tworzywa sztuczne
- Gips
- Odpady mineralne (cegła, beton, kamienie, ceramika budowlana) – a więc elementy, które wchodzą w skład gruzu.
Liczba tych frakcji może być większa, w zależności od materiałów, jakie zostały użyte do budowy. Zasady dotyczące innych operacji (składowanie odpadów, ich wywóz i utylizacja) tymczasem pozostają bez zmian. Można we własnym zakresie dostarczyć posegregowane (warunek bezwzględny) odpady do najbliższego PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zasięgnąwszy uprzednio informacji odnośnie zasad przyjmowania i przyjmowanego asortymentu – są one ustalane przez lokalne samorządy.
Znacznie wygodniejszym, w pełni legalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalistycznej, zajmującej się wywozem śmieci, których nie można umieścić w osiedlowych pojemnikach na odpady komunalne. Do takich właśnie należą odpady budowlane i remontowe. W Poznaniu funkcjonuje firma skipgroup.pl, wypożyczająca kontenery na odpady i realizująca wywozy śmieci nie tylko w samym mieście, ale także w mniejszych okolicznych miejscowościach. Podstawia ona kontenery w umówione miejsce, odbiera pełne, ewentualnie zamieniając je na puste. Kontener może zostać podstawiony niekiedy nawet w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia. Należność można uregulować u kierowcy, ewentualnie umówić się na zapłatę przelewem.
Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących segregacji odpadów budowlanych i remontowych zapewne zmieni się logistyka w firmach usługowych. Okaże się, czy trudne będzie wdrożenie nowych zasad gospodarki tymi odpadami.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze