Za każdym razem interweniuje policja, pilnując bezpieczeństwa na przejeździe, do czasu naprawy rogatek. Takie obrazy systematycznie są nagrywane przez uczestników ruchu drogowego i przesyłane do komendy. Nagrania te przedstawiają wykroczenia związane z nieprawidłowym pokonywaniem przejazdu kolejowego. W konsekwencji, wobec sprawców wykroczeń drogowych zarejestrowanych na kamerach, wszczynane są postępowania w sprawach o wykroczenia. * - Oławska policja, wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców w tym użytkowników ruchu na trasie K 396, prowadzi systematyczne działania kontrolno-represyjne z wykorzystaniem kamer i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestrator - mówi podinps. Alicja Jędo z KPP w Oławie. W trakcie działań przeprowadzonych tylko 9 i 10 sierpnia, w ciągu 3 godzin funkcjonariusze zarejestrowali 15 wykroczeń. Wobec ich sprawców zostały wyciągnięte konsekwencje prawne. * Aby usprawnić płynność ruchu w obrębie przejazdu kolejowego policja przypomina, że bezwzględnie zabrania się: - objeżdżania opuszczonych rogatek, wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone; - wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; - omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku; - wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
***
Przepisy rozporządzenia MSWiA w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowią, że sygnał czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator lub inne urządzenie nadające te sygnały. W sytuacji, gdy sygnał ten przestanie być nadawany, a podnoszenie zapór lub półzapór nie zostało jeszcze zakończone kierujący pojazdem nie ma prawa wjechać na przejazd.
**
Za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym taryfikator mandatowy przewiduje grzywnę w wysokości od 300 do 500 zł i 6 pkt. karnych. * Przedmiotowe działania będą kontynuowane, a konsekwencje wobec sprawców będą wyciągane z całą surowością. * Policja informuję ponadto, że w związku z napływającymi informacjami o powtarzających się przypadkach przejazdu pociągów, pomimo otwartych rogatek, Komenda Powiatowa Policji w Oławie zwróciła się do Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą o niezwłoczne wzmożenie nadzoru nad przejazdem kolejowym oraz o dokonanie ustaleń w sprawie. Źródło: Ogniwo Ruchu Drogowego KPP w Oławie
Napisz komentarz
Komentarze