Może więc relikwiarz, zestawiony z kilku starszych, trafił do nowo powstałej (w 1835) parafii pw. Piotra i Pawła dla krzewienia wiary i kultu, by wzmocnić katolików będących w poważnej mniejszości pośród ewangelickich oławian?
Relikwie
Z łaciny realiquiae - "resztki") - to doczesne szczątki świętych lub rzeczy z nimi związane. Są one rozpowszechnione zwłaszcza w katolicyzmie i prawosławiu. Kult relikwii w chrześcijaństwie ma swą długą i burzliwą historię. Wyrósł przede wszystkim z ludowej pobożności. Okazał się jednak ważny dla wielu pokoleń i stanowił pomoc w ewangelizacji narodów. Dziś znaczenie relikwii osłabło i nie absorbują one już tak wielu wiernych. Nie znaczy to, że relikwii dziś się nie eksponuje i nie czci, zwłaszcza gdy dotyczą świętych znanych i popularnych, jak ks. Jerzy Popiełuszko - w Polsce, czy ojciec Pio - w całej Europie.
Kult relikwii był rozpowszechniony w średniowieczu, w związku wyprawami krzyżowymi. Dochodziło jednak wtedy do licznych nadużyć. Z czasem Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami, ustanawiając na soborze laterańskim, że ważne są tylko zatwierdzone przez papieża. Prawo kanoniczne mówi, że "nie godzi się sprzedawać relikwii", oraz że relikwie "znaczne i inne doznające wielkiej czci ze strony wiernych, nie mogą być w jakikolwiek sposób ważnie alienowane ani też na stałe przenoszone bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej"
Tekst i fot.: Jerzy Kamiński
Napisz komentarz
Komentarze